کتاب از پیتزا ارزان‌تر است/ نمایشگاه کتاب بستری برای تشویق مردم به کتابخوانی است

عادل فردوسی‌پور:
1394/2/1 12:07

عادل فردوسی‌پور، مجری برنامه 90 گفت: با توجه به وضعیت نامناسب مطالعه، نمایشگاه کتاب بستری برای تشویق مردم به کتابخوانی است.

به گزارش ستاد خبری بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، عادل فردوسی‌پور با اشاره به اهمیت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: همان طور که همه می‌دانند سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و شاید یکی از دلایل آن بی‌توجهی مردم به کتاب است. حال در چنین شرایطی ایجاد فضای مانند نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تمام نظرها را به سمت این کالای مهم فرهنگی جلب می‌کند.

وی ادامه داد: بدون شک نمایشگاه کتاب بستری برای تشویق مردم به کتابخوانی است و می‌تواند عاملی برای آشتی مردم با کتاب و کتابخوانی باشد.

فردوسی‌پور با غیرمنطقی خواندن دلایل کاهش سرانه مطالعه گفت: کتابخوانی یک فرهنگ است و کاهش مطالعه به دلیل از بین رفتن این فرهنگ در جامعه است و هیچ دلیل دیگری ندارد، زیرا دلایلی مانند گران بودن قیمت کتاب غیرمنطقی است و قیمت کتاب از قیمت یک پیتزا هم ارزان‌تر است.

وی ادامه داد: مردم به طور عادی در سال چندین بار برای غذاهایی مانند پیتزا هزینه می‌کنند اما حاضر نیستند نصف این هزینه را صرف خرید کتاب کنند. همان طور که گفتم موضوع مطالعه نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و برای حل این موضوع همه ارگان‌ها مانند رسانه، دولت، مردم و آموزش و پرورش باید دست در دست هم دهند و این موضوع را حل کنند.

مجری و تهیه‌کننده برنامه 90 در بخش پایانی صحبت‌هایش با اشاره به حضور در نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: بدون شک امسال نیز مانند سال‌های گذشته در نمایشگاه حضور پیدا خواهم کرد و یک کتاب جدید برای نمایشگاه بیست و هشتم دارم که در طول برگزاری نمایشگاه رونمایی خواهد شد.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 16 تا 26 اردیبهشت ماه 1394 در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.