کتابفروشی کتابرسان کرمان

کنکوری - کمک درسی - دانشگاهی - عمومی و..

پنج‌شنبه 28 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 05:29 ب.ظ

اقتصاد مقاومتی با بازار نشر چه خواهد کرد؟

اقتصاد مقاومتی با بازار نشر چه خواهد کرد؟ با قیمت ها چه باید کرد؟

در بازار آشفته کتاب مشکل اصلی که وجود دارد تفاوت قیمت چاپ کتابها می باشد  می بینی در هر چاپ قیمت یک کتاب چند برابر شده است . در این مورد نظرهای مختلفی هست:

گروهی معتقد به این عقیده هستند قیمت قبل با همان قیمت می فروشیم و قیمت کتاب جدید با قیمت جدید پشت جلد می فروشیم .

این گونه کتابفروشی ها بعد از مدتی متوجه می شود که سود نکرده اند هیچ بلکه مبلغی پول روی قیمت کتاب گذاشته اند و چاپ جدیدش را خریده اند از طرفی شاید این گروه منصف و مهربان به نظر برسند اما عملا ظرف مدت یک یا دو سال ورشکست می شوند و کرکره کتابفروشی را پایین می کشند زیرا در این بازار اشفته روش درستی را در پیش نگرفته اند . از طرفی مدتی برای مردم و دانشجویان کتاب مجانی می هند و ان دو سه جلد قدیمی را مفت می فروشند و بعد کتابهای قیمت گران در قفسه هایشان جا خوش می کند و فروش نمی رود .

گروه دوم افرادی هستند که مانند نوسانات طلا و ارز قیمت  روز  کتابها را پیدا می کنند و می فروشند و حتی حاضر هستند کتابشان فروش نرود اما مفت و مجانی نفروشند این گروه از دید مردم و دانشجویان گران فروش به نظر می رسند  و هر از گاهی پایشان به تعزیرات هم باز می شود .


 

 

 گروه سومی هستند که نه مانند گروه اول اموال و کتابهایشان را حراج می کنند و نه مانند گروه دوم  قیمت روز می فروشند بلکه محاسبه می کنند که چند بفروشند که ضرر نکنند به طور مثال  اگر کتابی  با تعداد  صفحات 700صفحه ای و قیمت آن 4500تومان داشته باشند و چاپ جدیدش قیمت  16500 شده  باشد آن  کتاب با توجه به درصد خرید مثلا 15 درصد خریده باشند و امسال همان کتاب 16500 و با همان 15 درصد . در نتیجه  کتاب قیمت قدیم   را 3850 خریده و قیمت جدید را 14000 تومان  حدود 10150 تومان اختلاف و ضرر در فروش کتاب قدیمی در نتیجه کتاب قدیم را به قیمت  14000 تومان قیمت گذاری می کنند  که فقط ضرر نکنند. .

هر چند صنف کتاب اجازه تغییر قیمت ها را داده اما  قیمت گران و هر روز گرانتر شدن کتابها ضرر زیادی به فرهنگ و مطالعه  مردم و کتابفروشی ها و در کل به همه  افراد و بخش های جامعه می زند .

وقتی کالایی گران باشد و توان خرید آن برای مردم کم می شود  در نتیجه هم فروشنده ضرر می کند و هم  خریدار .

وقت آن رسیده فکری اساسی برای  ثابت نگه داشتن قیمت اجناس و از همه مهم تر کتاب کرد.

چندی پیش با یک ناشر در همین مورد صحبت  می کردم و از قضا  در مورد  قیمت کتابهایشان گلایه کردم ایشان در جواب توضیحاتی دادند که تا حدودی قانع کننده بود : ایشان از همه مهمتر به وضع تهیه کاغذ و قیمت بالای کاغذ گفتند و همچنین چاپخانه داران که برای چاپ کتاب هزینه های گزافی را بر روی دستشان می گذارند حرف زدند و از طرفی کم شدن تیراژ کتابهایشان شاکی بود .  البته در این بازار آشفته خیلی از ناشران ورشکت شده و یا تعطیل شدند یکی از این ناشران نشر فاتح کرمان بود که از سال 91 با گرانی کاغذ  دیگر نتوانست کتابهایش را چاپ کند و عملا موسسه فاتح فقط اموزشگاه ماند و دیگر کتاب چاپ نکرد و یکی از قطب های کمک درسی در بخش فنی و حرفه ای و کاردانش جنوب کشور فلج شد و به تعطیلی  گرایید و الان فقط اموزشگاه فاتح آن فعالیت دارد .

تنها بعضی ناشران کمک درسی و دانشگاهی که سیستم نقدی را پیاده کردند و کلیه کتابهایشان را به ازای خرید نقدی پیاده کردند ماندند و حتی وضع مالی شان بهتر شده و ساختمان های شیک در خیابان انقلاب می سازند .

از طرفی ناشران عمومی و کمک درسی که سیستم چک و نسیه را در پیش گرفتند به مرور با تعطیلی و یا افت فروش و متوقف شدن تجدید چاپ اکثر کتابهایشان مواجع  گردیده اند .


در ضمن یادآوری میشوم کتابفروشی کتابرسان با توجه به افزایش نجومی قیمت ها  برای دوستان تخفیف در نظر گرفته که با توجه به نوع کتاب و درصد خرید ان تخفیفاتی به مشتریان و مراجعه کنندگان گرامی ارائه می دهد.

ادامه دارد ....

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :