کتابفروشی کتابرسان کرمان

کنکوری - کمک درسی - دانشگاهی - عمومی و..

جمعه 22 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 07:27 ب.ظ

چرا قیمت کتابها افزایش یافته ؟بازار فلج شده کتابفروشان

چرا قیمت کتابها افزایش یافته ؟بازار فلج شده کتابفروشان


کتاب محصولی فرهنگی و انسان ساز و جامعه ساز هست که این روزها یار نامهربانی شده و از سبد زندگی مردم کم کم کنار می رود . جای آن را اینترنت و شبکه های ماهواره ای و فیلم های سرگرم کننده گرفته است . جامعه ای که در ان مطالعه هر روز کمتر می شود نباید توقع داشت جامعه ای متمدن و فرهنگ مدار و پیشرفته شود .

این یک گلایه و شکوایه یک کتابفروش از این بازار بی رونق کتاب هست . در روز به طور متوسط  بیش از 10 بار پیش می آید که دانشجویی و یا پدر و مادری کتاب به دست به کتابفروشی مراجعه می کند و می خواهد کتاب ترم قبل فرزندش را برداریم و بعضی هم کتاب می خرند و می برند و بعد از چند روز می اید و مدعی می شود که کتاب اشتباه خریده ایم و انرا پس بگیرید .

با اینکه تمام کتابهایی که ما به مشتری می دهیم داری تاریخ و مهر کتابفروشی هست اما بعضی وقت ها خودمان هم خجالت به مشتری بگوییم چرا این همه دروغ می گویی و اسمان و ریسمان می بافی : چند روز پیش اقای آمد و گفت من این کتابها را سه روز پیش  از شما خریده ام  اما اشتباه بوده اند و به جای انها کتابهای دیگر می خواهم لطفا کتابها را پس بگیرید وقتی به مهر و تاریخ ان نگاه کردم مربوط به سه ماه قبل بود می خواستم بگویم " چرا دروغ می گویی " . کتابها را سه ماه پیش گرفته ای اما خودم خجالت کشیدم زیرا سن و سال اقا را دیدم چیزی نگفتم با این حال بهش گفتم: " مطمئن هستی سه چهار روز پیش خریده ای " .

به هر حال کتابها را پس گرفتم و رسید بهش دادم تا هفته بعد بیایید کتابهای که می خواهد بگیرد.

غرض  اینکه افزایش نجومی قیمت های کتاب باعث شده که  مطالعه مردم کم شود و کتابفروشی ها تا حدودی با کتابهای کمک درسی کنکوری و بعضی کتابهای دانشگاهی نان به خور نمیری در می اورند و زندگی را به پیش می برند. اما همان کتابهای کنکوری و دانشگاهی قیمت هایشان هر سال به طور متوسط 40درصد گرانتر می شود من مانده ام که ایا با گرانتر شدن بیشتر انها ایا باز کسی می اید کتاب بخرد .

کتابهای  کنکوری هم هر سال ویرایش و تغییر می دهند و از این طریق نیز خسارت ها و مشکلات فراوانی برای کتابفروشان ایجاد می شود و هرسال با پایان سال تحصیلی باید دو سه کارتن کتاب کنکوری از قفسه های کتابفروشی جمع کرد و به انباری برد چرا که ان کتابها یا عوض شده اند یا کتاب درسی ان کتابها تغییر کرده و یا این سیستم اموزشی ما که هر سال مثل بازی فوتبال یک برنامه ای برایش پیاده می کنند و الان که سیستم اموزشی شده 6-3-3 یعنی شش سال ابتدایی سه سال متوسطه اول و سه سال متوسطه دوم باید کلی کتاب کمک درسی را دور بریزیم سال قبل کتابهای دوم راهنمایی و امسال کتابهای سوم راهنمایی و چهارم ابتدایی را باید دور ریخت . به هر حال هر دم از این باغ ....


مشتریانی که برای مطالعه ازاد به سراغ کتابهای عمومی می اید معمولا وقتی قیمت نجومی کتابها را می بینند از خرید پشیمان می شود و حتی انهایی که می خواهند کتاب را به عنوان هدیه ای  بخرند وقتی قیمت ها را می بینند در انتخابشان تجدید نظر می کنند .

از ناشران می پرسم چرا قیمت های کتابهایتان  این همه بالا رفته او هم می نالدو  گلایه می کند قیمت چاپ و نشر و کاغذ بالا رفته  و     می گوید پول بیشتر کتابها بابت چاپ و کاغذ باید بدهیم و از طرفی کتابهای که زمانی تیراژهای 3000تا 5000تایی داشته حالا 1000تای  ان هم چاپ نمی شود .

در این بازار نا به سامان کتاب فقط ناشران کمک درسی و کنکوری ها و بعضی از ناشران دانشگاهی که کتابهایشان در سطح دانشگاهها تدریس می شود وضع خوب و خوش به حالی دارند .

متاسفانه با امدن اینترنت کتابهای دانشگاهی و اکثر کتابهای عمومی و حتی بهترین رمانها و کتابهای ادبی به صورت ایبوک و پی دی اف در سطح اینترنت موجود هست اما اگر انها را هم واقعا کسی مطالعه می کرد و به معلومات و دانش و فرهنگش می افزود خوب بود اما این محصولات الکترونیکی هم مشکلی دارند که باید جلوی مانیتور و یا سر توی موبایلت ببری و با اسانی قابل استفاده نیستند . حداقل در ایران هنوز جای برای این نوع کتابهای دیجیتالی باز نشده و از طرفی می بینی کتابی که نویسنده و ناشر زحمت فراوان کشیده تا ان کتاب را روانه بازار کنند با اسکن کردن و روی اینترنت گذاشتن همه حق ناشر و نویسنده ضایع می شود

 

 

ادامه دارد ...

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :